Książka o wybitnej artystce

Okres poprzedzający Boże Narodzenie zawsze wiąże się z poszukiwaniem idealnym podarunków dla najbliższych. Książka zawsze w takich sytuacjach potrafi wybawić z opresji, stając się prezentem idealnym na zimowe wieczory i nie tylko. Prezent dla rodziców na święta w postaci doskonałej książki to fantastyczny pomysł, który z pewnością spotka się z aprobatą.

Książka o wybitnej malarce

Zofia Stryjeńska w rzeczywistości parała się plastyką. Nie ograniczała się wyłącznie do malarstwa. Spod jej rąk wychodziły zarówno obrazy, jak i scenografie, grafiki czy wybitne ilustracje. Uważa się nie bez powodu, że była jedną z najważniejszych artystek w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Była jednocześnie osobowością, której prywatne życie wielokrotnie wymykało się spod kontroli, często bywając temat dyskusji w środowisku. Jej pomysłowość właściwie nie znała granic. Wspomnieć wystarczy tylko, że swoją edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zaczęła w przebraniu mężczyzny. Od samego początku wiedziała, czym chce się zajmować w życiu i właściwie walczyła o sławę wybitnej artystki przez całe życie.

Diabli nadali

Książka Angeliki Kuźniak “Stryjeńska. Diabli nadali” to wyjątkowo wnikliwa analiza Stryjeńskiej jako artystki, ale również kobiety, która była zlepkiem mnóstwa przeciwieństw, a momentami tykającą bombą zegarową. Jej małżeństwo z Karolem Stryjeńskim odbiło się szerokim echem w środowisku. Kontrowersyjny związek był dla obu stron rollercoasterem, w którym dobre chwile przeplatały się z awanturami o których głośno dyskutowano w Zakopanem, gdzie mieszkała i w Warszawie. Stryjeńska z całą pewnością nie należała do grona kobiet uległych i niemających swojego zdania. Była kobietą próbującą odnaleźć się w świecie, w którym artystyczne środowisko było raczej dedykowane mężczyznom. Próbowała również odnaleźć się w codzienności, ale i to bywało trudnością nie do przejścia. To fantastyczna książka, dzięki której poznajemy artystkę poniekąd zapomnianą, acz bardzo istotną dla swojej epoki.